• Florida AP Broadcasters college awards announced

    By: The Associated Press, Associated Press

    Updated:
    ORLANDO, Fla. (AP) - Winners in the College Contest of the 2018 Florida Associated Press Broadcasters Association have been announced in Orlando.

    The list of winners announced Saturday also has been posted at http://discover.ap.org/contests/florida

    The Associated Press is a not-for-profit news cooperative representing 1,400 newspapers and 5,000 broadcast stations in the United States.

    Winners in the 2018 Florida Associated Press College Broadcasters Contest:

    COLLEGE TV

    Best Sports: 1, Blake DeVine and Andrew Salinero, WFSU-TV, Tallahassee, "Jacques Patrick Feature."

    Best Photo Essay: 1, Hannah Shami, TDCN, The Dolphin Channel, Jacksonville, "Cuba: Filtered Through My Lens."

    Best Hard News Feature ' Short Format: 1, Morgan Martin, FAMU-TV, Tallahassee, "Florida's Red Tide."

    Best TV Newscast: 1, Tommy Fletcher, Justin Stevens and Jenna Weiss, UMTV-TV, Coral Gables, "NewsVision Live Show."

    Best Hard News Feature ' Long Format: 1, Jihad Shatara and Isaiah Kim-Martinez, UMTV-TV, Coral Gables, "Parkland Survivors."

    Best Breaking News Video: 1, Dolores Hinckley, WUFT-TV, Gainesville, "Operation Airdrop."

    Best Light Feature ' Short Format: 1, Dolores Hinckley, WUFT-TV, Gainesville, "Inspiring Cover Girl."

    Best Light Feature ' Long Format: 1, Sophia Hernandez and Celine Manning, WFSU-TV, Tallahassee, "Sod Talk Legends."

    Best Digital/Website Content: 1, Monica Myrick, FAMU-TV, Tallahassee, "Walk With Me."

    Best Sports: 2, Justin Ahlum, WUFT-TV, Gainesville, "Hawthorne High: Season on the Brink."

    Best Hard News Feature ' Short Format: 2, Mary Grace Scully, WUFT-TV, Gainesville, "Carli the Capuchin."

    Best TV Newscast: 2, WUFT NEWS, WUFT-TV, Gainesville.

    Best Hard News Feature ' Long Format: 2, David Perez, Gianna Sanchez and Luis Gonzalez, UMTV-TV, Coral Gables, "A Dangerous Edge."

    Best Breaking News Video: 2, Clarisa Melendez, WUFT-TV, Gainesville, "Venezuela: The Fight for its Future."

    Best Light Feature ' Short Format: 2, Cierra Richardson, FAMU-TV, Tallahassee, "Farm Share Hurricane Michael."

    Best Light Feature ' Long Format: 2, Giselle Thomas and Kiah Lewis, FAMU-TV, Tallahassee, "Loneliness; the Solution."

    Best Digital/Website Content: 2, UCF-TV, Orlando, "UCF Knightly Latino."

    COLLEGE RADIO

    Best Breaking News: 1, Hasley Pitman, WUFT-FM, Gainesville, "Ocala Opioid Murder."

    Best Hard News Feature ' Long Format: 1, Maria Roberts, WUFT-FM, Gainesville, "Importance of Voter Signatures."

    Best Hard News Feature ' Short Format: 1, Taylor Marks, WUFT-FM, Gainesville, "Felon Voting Rights Restored."

    Best Light Feature ' Short Format: 1, Alexis Howard, WUFT-FM, Gainesville, "Fresh From the Turkey Farm."

    Best Use of Sound: 1, Sofia Millar, WUFT-FM, Gainesville, "Haircuts for Autistic Children."

    Best Light Feature ' Long Format: 1, Raymon Troncoso, WUFT-FM, Gainesville, "Snakes: Separating Fact From fiction."

    Best Radio Newscast: 1, Skyler Lebron, WUFT-FM, Gainesville.

    Best Breaking News: 2, Henry Coburn, WUFT-FM, Gainesville, "Every Vote Counts Rally."

    Best Hard News Feature ' Long Format: 2, Raymon Troncoso, WUFT-FM, Gainesville, "March on Parkland."

    Best Hard News Feature ' Short Format: 2, Alexis Howard, WUFT-FM, Gainesville, "Hurricane Irma Anniversary."

    Best Light Feature ' Short Format: 2, Samantha Green, WUFT-FM, Gainesville, "Baby Rico."

    Best Use of Sound: 2, Rachel Rhodes, WUFT-FM, Gainesville, "A Family Displaced by Hurricane Michael."

    Best Light Feature ' Long Format: 2, Samantha Green, WUFT-FM, Gainesville, "Jungle Friends."

    Next Up: